en_US
en
off
Mobile View
Desktop View
yazılarım network marketing en
2766

Yazılarım

NETWORK MARKETİN ENDÜSTRİSİ

Merhaba arkadaşlar

Bu makalemde size Network Marketing sektörüyle alakalı bazı tecrübelerimden çıkarımlarımdan söz edeceğim.


Öncelikle şunu söylemeliyim ki Network Marketing sizin için bir değerlendirme, analiz veya sorgulama endüstrisi değildir. Çünkü siz Network Marketing'te hiçbir yanlış bulamazsınız. Size garanti ederim.

Bir şeyde yanlış arıyorsanız, inanın size sağlık endüstrisinde 200 tane yanlış bulabilirim. Yeryüzünde en büyük dolandırıcılık eczacılıkta yapılıyor. Onların kar düşünceleri %1000'leri bile geçiyor. Ve biz hala o ilaçları alıyoruz. Niye bunu sorgulamıyoruz peki?

Motor ve otomotiv endüstrisinin dünyada en büyük dolandırıcılık endüstrisi olduğundan haberiniz varmı? %300 vergi ödüyorsunuz bunu sorguluyormusunuz? Bu konuda sizi düşünmeye davet ediyorum. Şunu anlamanızı istiyorum, Network Marketing sadece 50 senedir var. Mega Holdings ise 15 yıllık bir firma...


Network Marketing büyüyen bir endüstridir. Her büyüyen endüstrinin üzerinde olumlu ve olumsuz yorumlar çıkar. Binlerce kişi Selman çok iyi, ona karşılık binlerce kişi Selman aptalın teki diyebilir. Bu hayatın kuralıdır, uyanın! Şimdi hepiniz NM sektörüne girmeye karar verdiniz ve bu yazıyı okuyorsunuz. Şimdi bu işteki ilk gününüzü hatırlamanızı istiyorum, nasıldı? İnanılmaz değilmi. İlk gününüzün fotoğrafını çekseydik birde bugünkü halinizin fotoğrafını yanyana koysaydık eminimki çok fark olurdu. İlk gün boynu bükük, ben hiç bir iş beceremem düşüncesinde, küçük Emrah'vari olan bir sürü insanın; bugün kendinden emin, başı dik, dünyaları yıkarım gibi düşünce yapısında olduğundan adım gibi eminim. İlk günlerde 'hayır' lardan korkan bir sürü insanın bugünlerde daha fazla 'hayır' duymak için sunum yaptığından adım gibi eminim. Çoğuna bizzat şahit oldum, oluyorum...


Şunu unutmayın, bu işin tek sırrı; İyimser olmaktır. Pozitif düşünceye sahip olun. Ben öyle yapıyorum. 24 saatimde de pozitifim. Benim hiç kötü zamanım yok. Ben hayatımı herşeye rağmen seviyorum. Herşey ters gidebilir ama ben gülümsememi kaybetmiyorum. Çünkü ben hayatımın kararını böyle vermişim. Sizde bu kararı vereceksiniz. İnsanlar benim pozitif bakışıma şaşırıyorlar. Bir pazar günü alt kolunun yanına gidersin ve 'mükemmel bir gün' dersin senin aşık olduğunu sanarlar. Yani mutlu olabilmen için illaki bir nedeninin olması gerekirmişcesine. Özellikle bunu pazar günü yaparsan.

Bütün fakir ve ahmak akrabalarına gidip 'ben milyoner olacağım' dersen ne diyecekeler sana? "heey! sen kafayı mı yedin?! önce geçen sene aldığın borcunu ver" doğru mu değil mi?


Network Marketing birçok alandan saldırıya uğruyor! Neden saldırılıyor biliyor musunuz? Çünkü biz mutluyuz! Çünkü, eğer bir toplantımıza dışardan birisi girerse, o toplantıdaki herkesi; heyecanlı, uyanık, tutkulu, gülümser ve mutlu görürse onun morali bozulur; "Benim hayatım berbat geçerken bunlar nasıl olurda bu kadar mutlu olabilirler?" diye düşünür.


Örneğin Network Marketing hakkında 'acemi çaylak' deniliyor. Biz 'acemi çaylak' değiliz. Biz hayata farklı bakmayı seçen çok organize bir topluluğuz, sadece normal olan insanlara göre daha organizeyiz, sadece hayata farklı bakmayı seçmişiz.


Network Marketing endüstrisine girmeye karar verdiğiniz gün ister istemez bir karar verdiniz ve kendi yolculuğunuza başladınız. Yolculuğunuz çok uzunda olabilir, kısada sürebilir. 2 sene, 3 sene, belki 10 sene... Asıl söylemek istediğim şey: ne kadar uzun veya ne kadar kısa olduğu kişiye göre değişir. Bazılarınız için 10 sene kısadır bazılarınız için ise 2 sene çok uzundur. Bu size bağlı bir şey.


Vurgulamak istediğim şey; Siz bir şeye bağlısınız, belirli bir Network Marketing kültürüne bağlısınız. Belirli bir çerçeveye bağlısınız, belirli insanlar tarafından çevrelenmişsiniz. Eğer organizasyonumuza katılmışsanız, bu organizasyonun bir parçası olmuşsanız, bizim bağlı olduğumuz belirli bir kültür var. Belirli bir davranış, konuşmak, yürümek ve iletişim kurmak sanatına sahibiz. Bu organizasyona dahil olduğunuz için kendinizi şanslı hissedin...

Sevgilerimle;

Selman Olgun

YAZILARIM